Każdy kto na poważnie zajmuje się programowaniem w Javie zetknął się z przełącznikami, które można ustawiać przy wywołaniu wirtualnej maszyny. Naturalnie w większości przypadków wystarczają trzy:
- -jar do wskazywania archiwum Jar zamiast pojedynczego pliku klasy
- -cp (lub -classpath) do ustawiania ścieżki klas
- -Xmx do ustawiania maksymalnej wielkości stosu (przydatne zwłaszcza przy pracy ze środowiskami typu Eclipse czy Netbeans)
Ten ostatni to tak naprawdę tylko jeden skromny przedstawiciel bardzo płodnej rodziny przełączników X.
JVM od Suna posiada ich mnóstwo, a implementacje od IBM czy Bea również posiadają swoje zestawy. Jak się w tym połapać? Na szczęście jest strona która zbiera wszystkie przełączniki w jednym miejscu (chociaż tylko z implementacji Sunowskiej) - "
A Collection of JVM Options". Podane są przełączników nazwy, wartości, wersje JVM które je obsługują, a spora część z nich jest całkiem dobrze opisana (chociaż nie znalazłem tam np. niekiedy cennej informacji że przełącznik -client jest zawsze domyślnie włączony w JVM dla systemów Windows).
Od teraz będę już wiedzieć jak sprawić żeby JVM zauważył że jest w środowisku 64-bitowym (-d64), włączyć zapisywanie do pliku logu akcji odśmiecania pamięci (-Xloggc), wymusić użycie maksymalnej dostępnej pamięci (-XX:+AggressiveHeap) czy wyświetlić ilość użytej pamięci stosu (-XX:+PrintHeapUsageOverTime). Masa innych trików czeka jednak na swoich odkrywców, a więc do dzieła!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz