Być może udało mi się niektórych spośród czytelników tego bloga przekonać do zapoznania z Ruby. Ale jak zacząć? Cóż, ponieważ chodzi o Ruby, to musi być trywialne! I rzeczywiście jest.
Zdecydowanie najprostszym sposobem na wypróbowanie możliwości Ruby jest Ruby w przeglądarce. Doskonałe rozwiązanie na początek, nie wymagające żadnej ingerencji we własny system. Dodatkowym atutem tej strony jest krótki, interaktywny kurs języka.
Jeśli już zdecydujemy się na instalację Ruby, to również nie będzie z tym problemu. Gotowe do instalacji pakiety są dla większości dystrybucji Linuxa, a instalatory dla MacOS X (One-Click Installer, Locomotive czy przez MacPorts) oraz Windows (oficjalna binarna wersja Ruby lub One-Click Installer z wieloma dodatkowymi bibliotekami).
Na tym jednak nie kończą się możliwości. Można również zacząć używać Ruby, nie przesiadając się ze środowiska Javy czy .NET, dzięki projektom JRuby i IronRuby. Gwarantują one pełny dostęp do VM tych środowisk i płynne współdziałanie kodu pisanego w innych językach razem z Ruby.
Podsumowując, nie ma powodu żeby przynajmniej nie spróbować przygody z Ruby!
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz